Yazılar

Su Arıtma Cihazını Nasıl Seçmeliyim?
Su Arıtma Cihazını Nasıl Seçmeliyim?

Su herkesin bildiği gibi yaşamın kaynağıdır. İki hidrojen atomu ve bir oksijen atomunun birleşmesiyle oluşur. Ancak sadece bu moleküller değil, evrensel çözücü özelliği olan su temas ettiği maddeleri de kendisine katabilme özelliğine sahiptir. Bu maddeler vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler olabileceği gibi tamamen zararlı maddelerde olabilir. İşte bu nokta da su arıtma işlemleri ve cihazları devreye girer.

     Su arıtma doğada “doğal” bir süreç olarak işler.

Ancak kalabalıklaşan dünya, özellikle Rönesans ve reformdan sonra kaynakların hızla kirlenmesi temiz su kaynaklarını neredeyse tükenme noktasına getirmiştir. Bundan ötürü insanoğlu yeni çözüm arayışlarına girmiştir. Bunların asıl konusu suyun arındırılmasıdır. Arıtılmış su kavramı insanoğluna hala yabancı gelse de, doğada gerçekleşen olayda aslında suyun arıtılmasıdır. Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü doğa artık bu hizmetleri karşılayamaz olmaktadır ve aslında temiz olarak yüzeye çıkması gereken su, maalesef kirli bir şekilde çıkar olmuştur.

Yapılacak iki çözüm önerisi vardır bir:

-doğanın su arıtma kapasitesinin artırılması

-atık su arıtımıdır.

Peki, bu arıtma işlemini nasıl yapacağız?

Tabii ki bu işi en mükemmel şekilde yapan birini örnek alarak yapacağız. Kim mi o? Tabii ki tabiat. Yani doğa. Suyun yer altında ilerleyerek kirden arınması örnek sayılarak taklit edilen filtrasyon sistemleri biliminde katkısıyla doğadakinden çok daha hızlı sonuç vermektedir. Yine örnek alınacak konuma doğayı koyarsak, iyon değişimi prensibiyle sudaki kirlilikler yerlerine zararsız maddeler koyularak arıtılır.

Ters Osmoz ile su arıtma sistemleri icat edilmiştir.

Her ne kadar bu kadar bilgiye sahip olsa da insanoğlu, günümüz teknolojisinde bile su içerisindeki zararlı-yararlı maddelerin ayrımında arıtma işlemi yüzde yüz olarak gerçekleşmemektedir. Bunun yanı sıra, su saflaştırıldıktan sonra istediğimiz kıvama gelebilir.

Az önce adı geçen Ters Osmoz arıtma işlemi ilk olarak NASA uzay üssü için geliştirilmesine rağmen, günümüzde evlerimize kadar girmiştir. Ters Osmoz, astronotların dışkı idrar gibi yollarla çıkardığı suyun tekrar kullanılabilmesini sağlayan bir tekniktir. Evlerimizde kullandığımız cihazlarda bu prensipte hareket ederler. Neyse ki evlerimize gelen su astronotların çıkardığı kadar kirli değil. Burada su arıtmanın bir ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktığı açıkça görülebilmektedir.

Bundan 100 yıl önceki su kaynaklarına ne yazık ki sahip değiliz.

İşte bu yüzden arıtma cihazları tamamen ihtiyaç olarak doğmuştur. Piyasada satılan damacana ve şişe suların ise hem maliyetleri fazla hem de damacana kabının içerdiği zararlı kimyasallar suya karışabileceği için sağlık açısından pekte faydalı değillerdir. En doğru ve gerçekçi çözüm su arıtma cihazları-sistemleri kurmaktır.

Peki, su arıtma cihazını nasıl seçeceğiz?

Günümüzde su arıtma cihazları piyasasında birçok firma ve marka yer almaktadır. Bunlardan bazıları, ihlas su arıtma, aura, waterbox, waterlife su arıtma, bms su arıtma, tordesaqualine, springwater, purepro, bestwater, naturalwater, philips su arıtma, conax, rainbow, ost gibi markalardır. Ancak bunlardan hangilerinin en iyileri olduğunu saptamak çok güçtür. Nedeni ise arıtma cihazlarının satış patlaması ve bunların neredeyse eşit oranda dağılmasıdır. Haliyle çoğu firma kendi ürününü en kaliteli ürün olarak lanse eder.

NASA patentli su arıtma cihazı en iyisidir diyebilir miyiz?

Peki, yukarıda bahsettiğimiz astronotların kullandığı NASA patentli arıtma cihazı en iyisidir diyebilir miyiz? Elbette ki bu sorunun cevabı hayırdır. Çünkü bu cihaz yalnızca astronotların ihtiyaçları doğrultusunda üretilmiştir ve bu cihazlar birebir ev için uygun değildir. Şüphesiz yaptığı iş olarak diğer firmalara göre daha kaliteli su çıkarır ancak bizim bu kadar yüksek kalite ve haliyle pahalı ürünlere evlerimizde ihtiyaç duymayız.

Önemli olan ihtiyaçlarımızı belirlemek ve bu ihtiyaçlara göre bir cihaz seçmektir.

Ayrıca en iyi su arıtma cihazı bölgelere göre değişkenlik gösterebilir. Neticede her bölge de farklı su vardır.